Materiały zamieszczone na niniejszej stronie internetowej zawierają osobiste poglądy autora i nie stanowią czynności doradztwa podatkowego. Kancelaria Doradcy Podatkowego Magdalena Pikuła nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podejmowanych na podstawie informacji zawartych w materiałach opublikowanych na niniejszej stronie internetowej. Osoby zainteresowane otrzymaniem porady podatkowej proszone są o kontakt z Kancelarią Doradcy Podatkowego Magdalena Pikuła.
Krajowy System e-Faktur
Od 1 stycznia 2022 r. wprowadzony został Krajowy System e-Faktur („KSeF”). Jest to system teleinformatyczny służący m.in. do wystawiania, otrzymywania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych.
W 2022 r. korzystanie z KSeF jest dobrowolne. Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów, faktury ustrukturyzowane mają być obowiązkowe od drugiego kwartału 2023 r.
W lutym br. Ministerstwo Finansów opublikowało broszurę informacyjną dotyczącą faktury ustrukturyzowanej: https://www.podatki.gov.pl/ksef/pliki-do-pobrania-ksef/.
Faktura ustrukturyzowana może być wystawiona bezpośrednio przy użyciu komercyjnych programów finansowo-księgowych stosowanych przez podatników. Następnie, faktura jest przesyłana do KSeF za pomocą oprogramowania interfejsowego (przez API).
Ministerstwo Finansów zamierza również udostępnić bezpłatne narzędzia, za pomocą których możliwe będzie wystawienie faktury ustrukturyzowanej.
Fakturę ustrukturyzowaną uznaje się za wystawioną w dniu jej przesłania do KSeF.
Faktura ustrukturyzowana jest uznana za otrzymaną przy użyciu KSeF w dniu przydzielenia w tym systemie numeru identyfikującego tę fakturę. Będzie to jednoznaczne z wprowadzeniem faktury do obiegu prawnego.
Numer faktury ustrukturyzowanej KSeF generowany jest automatycznie przez KSeF i jest zwracany w Urzędowym Poświadczeniu Odbioru (UPO).
Otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu KSeF wymaga akceptacji odbiorcy faktury. Wyrażanie zgody na otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych odbywać się będzie na identycznych zasadach, jakie obowiązują dotychczas dla faktur elektronicznych.
Jeżeli odbiorca faktury nie wyraził akceptacji, faktura ustrukturyzowana może być przesłana temu podmiotowi w postaci z nim uzgodnionej (np. e-mailem w formie elektronicznej lub w formie papierowej). Taka faktura zachowuje walor faktury ustrukturyzowanej, ponieważ posiada jej ustawowe cechy (numer identyfikacji w systemie KSeF).
W ramach KSeF można również wystawiać faktury korygujące. Faktura ustrukturyzowana wystawiona w KSeF może być skorygowana wyłącznie fakturą korygującą w postaci ustrukturyzowanej.
W przypadku wystawienia faktury korygującej w postaci faktury ustrukturyzowanej sprzedawca nie ma obowiązku posiadania dokumentacji potwierdzającej, że sprzedawca uzgodnił z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz że warunki te zostały spełnione (art. 29a ust. 15 pkt 5 ustawy o VAT).
W przypadku faktury korygującej wystawionej w postaci faktury ustrukturyzowanej nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał przy użyciu KSeF fakturę korygującą w postaci faktury ustrukturyzowanej (art. 86 ust. 19d ustawy o VAT).
Faktury ustrukturyzowane są przechowywane w KSeF przez okres 10 lat, licząc od końca roku, w którym zostały wystawione. Po upływie tego okresu w razie potrzeby podatnik przechowuje faktury ustrukturyzowane poza KSeF do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Zgodnie z broszurą Ministerstwa Finansów podatnicy wystawiający faktury ustrukturyzowane są zwolnieni z obowiązku przesyłania na żądanie organów podatkowych struktury logicznej JPK_FA, w zakresie obejmującym tego typu faktury.
Proszę o kontakt w przypadku zainteresowania bardziej szczegółowym komentarzem lub wsparciem mojej Kancelarii w omawianym zakresie.